Executor i bolenie

powrót
Executor i bolenie
  • Facebook
  • Twitter
  • NK
  • Wykop
  • Gadu-Gadu
  • Blogger
  • MySpace

Odkąd dostaliśmy do testów nowe Executor’y Salmo w wielkościach 9 i 12 cm, zastanawialiśmy się jak można je wykorzystać, poza oczywiście łowieniem szczupaków. Postanowiliśmy zaryzykować i sprawdzić mniejszą 9cio centymetrową wersję na boleniowym łowisku. Oczywiście mowa tu o dużych jeziorach, w których łowi się bolenie techniką trollingową. W poprzednim sezonie 2009 testowaliśmy Executora 9 cm na dwóch dużych zbiornikach. Podczas dobrego żerowania boleni, kiedy ryby wychodzą bliżej powierzchni, Executor sprawdził się w 100%. Oczywiście przynęta sama nie łowi ryb, więc jego skuteczność jest uzależniona od wielu czynników, jak chociażby dobór odpowiedniego miejsca do łowienia, dobór odpowiedniej średnicy linki (linka musi być odpowiednio dobrana, aby przynęta schodziła na oczekiwaną głębokość), odpowiednia odległość wypuszczenia przynęty za łodzią, czy jedna z najważniejszych rzeczy, czyli odpowiednia prędkość płynięcia łodzi. Są to czynniki, które zdecydowanie wpływają na skuteczność opisywanego woblera (i chyba wszystkich innych przynęt). Przy odpowiednich warunkach wobler schodzi na 3, a nawet 4 metry pod powierzchnię wody. W zeszłym sezonie złowiliśmy na 9tkę sporo boleni różnej wielkości, ale najczęstszą zdobyczą były ryby od 60 do 75 centymetrów.

W tym sezonie 2010 skuteczność Executor’a 9 cm została potwierdzona złowieniem kolejnych pięknych boleni. Jednak postanowiliśmy wyjść jeszcze bardziej do przodu i zaryzykowaliśmy z użyciem największego Executor’a 12 cm. Przy odpowiednim prowadzeniu Executor 12 cm może zejść na głębokość około 5-6 metrów pod powierzchnię wody. Jednak początkowo byłem pełen obaw, co do „gabarytów” tego woblera. Długość woblera sama w sobie nie jest jakąś szokującą wielkością, co do połowów boleni, jednak Executor 12 cm to naprawdę spora przynęta. Executor 12 cm jest gruby i szeroki w „garbie”, co powoduje jego znaczną wielkość w porównaniu z innym przynętami podobnych rozmiarów. Jak wiadomo doświadczenie zdobywa się poprzez próbowanie nowych rzeczy, więc Executor 12 cm znalazł się na końcu naszych „boleniowych” zestawów. I co się okazało? Był to strzał w 10tkę.

W pewnych sytuacjach Executor 12 cm jest naprawdę skuteczną przynętą boleniową. Trudno w to uwierzyć, ale to prawda, potwierdzona złowieniem okazowych boleni powyżej 80 centymetrów, a nawet ryb 90 centymetrowych! Oczywiście o łowności tego woblera także decydują różne czynniki, które dopiero odpowiednio wykorzystane powodują, że przynęta staje się skuteczna na bolenie.
-

Sebastian i Mateusz Kalkowscy
www.przewodnicywedkarscy.pl

Salmo EXECUTOR

Akademia Salmo EXECUTOR

Copyright (C) salmo.com.pl realizacja: Agraf - Agencja Reklamowa Olsztyn