Magia tej przynęty

powrót
Magia tej przynęty
  • Facebook
  • Twitter
  • NK
  • Wykop
  • Gadu-Gadu
  • Blogger
  • MySpace

Czasami zastanawiasz się na czym polega ukryta moc skuteczności danej przynęty. Spójrzmy na Jacka 18. To jedna z przynęt stworzonych przez projektantów z Salmo pięć lat temu. Wciąż pamiętam minę Piotra po pierwszym rzucie wykonanym tą przynętą. To mój przyjaciel Arjan ściągał Jacka i w tym pierwszym rzucie złowił szczupaka. Przyznaję, nie był to gigant, lecz pierwszy rzut, nowa przynęta i sukces. To się nazywa łowność.

Mogę sobie wyobrazić jak wielu początkujących w jerkowaniu wędkarzy jest nastawionych sceptycznie do tej przynęty. Ma ona kształt bardzo smukły. Czy jej sylwetka jest wystarczająco duża aby zmotywować szczupaka do ataku? I podczas zwijania, ta niepewność co do sposobu jej prowadzenia. Możesz zastanawiać się czy przynęta pracuje tak jak zamierzono. Czy te ruchy to wszystko co ona potrafi? Czasami tak – oczywiście w Twojej opinii. Przyjrzyj się jednak ruchom pływającego Jacka 18. Dobry obserwator zauważy iż ruchy Jacka mają wiele do powiedzenia szczupakom Jack ślizga się nieprzewidywalnie w prawo lub w lewo. Nurkuje wolnym ruchem a od czasu do czasu wyskakuje do powierzchni. Jednocześnie kołysze się bardzo delikatnie gdy zastyga na moment w miejscu głową do dołu. Dokładnie to samo zrobiłby szczupaczek który pragnąłby odpocząć. Gdy istnieje potrzeba dalekich rzutów lub gdy łowisz w głębokich miejscach możesz zdecydować się na wersję tonącą Jacka. Tonący Jack leci jak pocisk, z tej przyczyny możesz go umieścić dokładnie w wyznaczonym miejscu. Akcja tonącego Jacka różni się nieznacznie od akcji jego pływającego brata. Wykazuje większy ruch w przód lecz drgania w chwili postoju są dokładnie takie same. Często wykorzystuję to do zwabienia ryby. Krótka pauza sprowadza przynętę głębiej, ale gdy ona tonie kolebie się lekko na boki. Na tyle lekko aby przekonać każdego szczupaka w pobliżu iż jest jego mniejszym kuzynem który właśnie popadł w kłopoty.

Rzeczywiste łowienie Jackiem jest zupełnie proste, jednakże ze względu na łatwość z jaką ta przynęta odpowiada na każdy ruch Twojego wędziska być może chciałbyś wiedzieć jaka jest najlepsza metoda jego prowadzenia. W mojej opinii wygląda to tak: po wykonaniu rzutu zatapiaj Jacka kilkoma długimi pociągnięciami wędziskiem. Poruszaj szczytówką od poziomu biodra do lustra wody. Dwa, trzy ruchy i Jack osiąga maksymalną głębokość nurkowania, czyli około metra pod powierzchnią. Na głębokiej wodzie ściągam Jacka długimi, powolnymi pociągnięciami wędziska przez co nurkuje on jeszcze 50 cm głębiej. Pamiętaj o zwijaniu linki z taką samą prędkością tak aby nie występowały niemal żadne pauzy. Gdy wznosisz wędzisko powstaje luz na żyłce. Powoduje to utratę napięcia co pozwala przynęcie się wznosić. W skrócie więc Jack nurkuje pod małym kątem i próbuje wznieść się do pozycji wyjściowej gdy napięcie linki spada. Ruch taki nazywamy ruchem “piły” i już on sam potrafi doprowadzić szczupaki do szału. Możesz jednak dodać trochę urozmaicenia poprzez krótkie podszarpywanie lub sprowadzać przynętę głębiej w dwóch lub więcej krokach. Oczywiście możesz przez to zmieniać akcję przynęty. Jedynie kilka przynęt dostępnych na rynku pozwala na takie manewry i tworzenie własnej techniki łowienia. To właśnie stawia Jacka 18 najwyżej w hierarchii na zatłoczonym rynku przynęt.

Bertus Rozemeijer
 
 
 
Salmo JACK
Copyright (C) salmo.com.pl realizacja: Agraf - Agencja Reklamowa Olsztyn