• PL
  • EN
  • RU

Przynęty do łowienia w pionie (Wertykalne)

powrót
Przynęty do łowienia w pionie (Wertykalne)
  • Facebook
  • Twitter
  • NK
  • Wykop
  • Gadu-Gadu
  • Blogger
  • MySpace

Są to przynęty, które stworzone zostały do tzw. “jigowania”, czyli łowienia poprzez podnoszenie i podszarpywanie w pionie. Wiele z nich nadaje się również do klasycznego spinningowania, a niektóre również do trollingu. W ofercie SALMO przynęty wertykalne reprezentowane są przez zupełnie nową rodzinę wertykalnych wobblerów – Chubby Darter oraz konstrukcję pośrednią pomiędzy przynętą wertykalną i wobblerem o nazwie Salmo Zipper.

Chubby Darter to doskonała przynęta podlodowa. W przypadku intensywnego żerowania drapieżników, łowimy bez dodatków, płynnie podnosząc i opuszczając przynętę na odcinku około 60 cm. Optymalne tempo poruszania Chubby Dartera najlepiej wypracować samemu, obserwując jego pracę w akwarium lub w płytkiej, czystej wodzie. Powinien on dość intensywnie kolebać się na boki, zarówno przy podnoszeniu, jak i opuszczaniu. Po każdym cyklu, należy zrobić przerwę, która w zależności od gatunku ryby i okoliczności może wynosić od 2 do 10 sek. Penetrowanie łowiska pod otworem w lodzie należy rozpocząć od dna zbiornika a następnie przesuwając się coraz wyżej, co mniej więcej 1 m obłowić dokładnie cały słup wody. Nieocenione usługi oddaje oczywiście echosonda, dzięki której możemy precyzyjnie, nie tracąc czasu, ocenić czy w pobliżu są ryby, na jakiej głębokości i czy interesują się naszą przynętą. Jeśli zauważymy, że mimo iż Chubby Darter ściągnął w pobliże naszego otworu w lodzie ryby, ale brań nie ma lub są delikatne, należy zastosować jeden z tricków opracowanych przez zawodowych wędkarzy podlodowych z USA. Najprostszym sposobem jest uatrakcyjnienie naszej przynęty poprzez dodanie na dolnej lub tylnej kotwiczce (można wymienić ją na pojedynczy haczyk) naturalnego wabika w postaci robaka lub małej, martwej rybki. Chwytem ostatecznym , który zawodzi niezmiernie rzadko, jest zastosowanie dodatkowego przyponu przywiązanego do jednego z uszek wobblera. W pierwszej kolejności wykorzystujemy do tego celu uszko dolne a w drugiej tylne, naszej przynęty. Przypon wykonany z żyłki o grubości nieco mniejszej niż żyłka główna, powinien mieć długość między 3 a 5 cm i być zakończony pojedynczym haczykiem nr 8 – 2 (w zależności od rodzaju zastosowanej przynęty), lub małą główką jigową na podobnym haku.

Przy zastosowaniu tej metody należy pamiętać, że wszelkie manewry opisanym systemikiem muszą być spokojne i delikatne. Szczególnie opuszczając przynętę, trzeba to robić ostrożnie tak, aby nie dopuścić do zaczepienia dodatkowego wabika za żyłkę główną. Brania mają miejsce zarówno podczas ruchu w dół jak i w górę.

SALMO Chubby Darter nadaje się również do tradycyjnego spinningowania. Z racji dużej masy w stosunku do wielkości, można go jednak polecić wyłącznie do obławiania głębokich łowisk okoniowych i sandaczowych (8 – 20 m). Technika łowienia jest podobna jak w przypadku ciężkich jigów. Chubby Darter pracuje zarówno przy ruchu do góry, jak i podczas opadania. Dlatego też niezwykle istotne jest obserwowanie zwisu żyłki (linki) w trakcie łowienia i błyskawiczne reagowanie na wszelkie podejrzane sygnały. Niezastąpiony w tym przypadku okazuje się krótki (1,85 – 2,25) i sztywny kij oraz plecionka – najlepiej w intensywnym (np. żółtym) kolorze.

Największą przynętą z tej rodziny jest Giant Chubby. Jego działanie jest takie samo jak w przypadku pozostałych trzech wielkości darterów. Giant stworzony został do wertykanego łowienia wielkich drapieżników słodkowodnych i morskich. Wykorzystywany jest przy tym zarówno do połowów z lodu jak i z łodzi na głębokościach od 2 do 40 m. Działa równie dobrze z zakotwiczonej jak i z dryfującej łodzi. Można nim też jerkować. Należy jednak pamiętać o doskonałej kontroli nad przynętą gdyż wiele brań następuje w trakcie jej opadania. Niezbędny jest w tym przypadku klasyczny zestaw castingowy (wędzisko 1,85 – 2,1 m i multiplikator) z mocną plecionką. Podciągnięcia powinny być płynne i dość agresywne. Należy przy tym zwijać linkę bardzo szybko aby nie dopuścić do luzu, który skutkuje często zaczepianiem brzusznej kotwicy przynęty o przypon. Bardzo szybko po wprowadzeniu Giant Chubby do oferty Salmo, okazało się, że jest to również świetna przynęta trollingowa. Może on być ciągnięty za łodzią z niemal dowolną prędkością nie tracąc nic ze swoich walorów łowieckich. Skuteczność trollingu tą przynętą zwiększa się wielokrotnie jeśli stosujemy cykliczne podciągnięcia wędziskiem na zasadzie – od powierzchni wody – 1 m do góry. W zależności od prędkości łodzi i odległości przynęty od jej rufy, Giant sprawdza się na łowiskach o głębokości od 2 do 10 m.

Nowością w tej grupie przynęt wprowadzoną w 2005 roku jest Salmo Zipper. Nie jest to przy tym ani typowa przynęta wertykalna ani wobbler. Ten bezsterowiec to konstrukcja znana na świecie od ponad stu lat. Zipper jednak przewyższa konkurencję pod kilkoma względami. Umiejscowienie tylnej kotwiczki pod brzuchem przynęty ogranicza niemal do zera przypadki zaczepiania jej o linkę. Ponadto Zipper po opadnięciu na dno nie kładzie się na boku jak podobne przynęty tego typu, a „stoi” na brzuchu będąc wciąż atrakcyjnym kąskiem dla podążającego za nim drapieżnika. Można tą przynętą łowić zarówno w pionie jak i klasycznie – spinningując a właściwie „jerkując” podrywając ją i pozwalając na kontrolowany opad.

Prawa autorskie © SALMO Wszystkie prawa zastrzeżone.

 

Copyright (C) salmo.com.pl realizacja: Agraf - Agencja Reklamowa Olsztyn